Bilkom’a Dünyanın En Saygın ve Prestijli Uluslararası Yarışmasından “Dünya İkinciliği” Ödülü!

Türkiye’nin “Dijital Yaşam Koçu” Bilkom’un dünya mirası olan antik kentleri, dijital çağa uygun bir şekilde 3 boyutlu deneyimleme olanağı sunan sosyal sorumluluk projesi “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor”, 60 ülkeden 3 bin 800 projenin yarıştığı “Stevie Awards 2016”da, “Entegre Mobil Deneyimi” kategorisinde dünya ikincisi oldu.

Koç Grubu’nun bilişim sektöründeki faaliyetlerini Türkiye’nin “Dijital Yaşam Koçu” vizyonuyla birlikte başarıyla yürüten; Apple, Asus gibi global markaların Türkiye temsilciliğini katma değerli hizmet anlayışı ile sürdüren Bilkom’un “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” (iVisit Anatolia – History Comes to Life in 3D) sosyal sorumluluk projesi, dünyanın en saygın iş ödüllerinden biri olarak kabul edilen “Stevie Awards 2016-Uluslararası İş Ödülleri”nde “Silver Stevie” ile ödüllendirildi.

Türkiye’nin yanı sıra ABD, Kanada, İngiltere, Kuzey İrlanda, İtalya, Çin, Singapur, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Avusturalya gibi birçok ülkeden binlerce projenin yarıştığı “Stevie Awards 2016-Uluslararası İş Ödülleri”nde, Bilkom kendi kategorisinde dünya ikincisi oldu.

“Stevie Awards Jürisi”nden Büyük Övgü!

Bu yıl 13.’sü düzenlenen ve 60 ülkeden 3 bin 800 projenin katıldığı “Stevie Awards 2016-Uluslararası İş Ödülleri”nde, Bilkom’un “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” projesini değerlendiren jüri üyeleri; “Tarihi bu şekilde görselleştirerek ziyaretçilere eşsiz bir deneyim yaşatmak gerçekten müthiş bir fikir!”;Bilkom’un varoluş amacını yansıtan ve gerçeklikle dijital deneyimlemeyi bir araya getiren sıkı bir çalışma örneği” gibi yorumlarla “Entegre Mobil Deneyimi” kategorisinde dünya ikinciliği ödülünü Bilkom’a verdi. Proje, Anadolu’nun yanı sıra dünyadaki diğer antik mimari harikaları, yerli ve yabancı kültür-tarih gezginlerinin seyrine açıp genç nesillere de 3 boyutlu olarak tanıtarak kültürel miraslara sahip çıkmak amacını güdüyordu.

“Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor”, Dijital Çağın Yeni Nesil Mimarlarına Ufuklar Açacak!

21 Ekim’de, Roma’da düzenlenecek Stevie Awards- Uluslararası İş Ödülleri gala gecesinde, “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” projesiyle dünya ikincilik ödülünü alacak olan Bilkom’un CEO’su Cömert Varlık; kendi alanında saygınlığı bulunan uluslararası bir organizasyon tarafından projelerinin ödüllendirilmiş olmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Varlık, “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor projemiz; dijital çağın yeni nesil mimarlarının önünde, dünya miras alanlarının, antik kentlerin farklı bir boyutta yeniden keşfi, ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtımı için yeni ufuklar açacak özellikleri taşıyor. Türkiye’nin tüm kültürel-tarihi değerlerine önem veren Koç Topluluğu’nun yeni nesil şirketi olarak; bu proje kapsamında antik değeri eşsiz, kültür mirası yerlerimizin orijinal halini 3 boyutlu ve 360 derece sanal olarak deneyimleme ve gezinme olanağı sunacak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Tarih 3 Boyutlu Canlanmaya Edirne Surları İle Devam Edecek!

Kültürel mirasları, tarihi değerleri koruyup yarınlara, gelecek nesillere taşımanın herkesin görevi olduğunu hatırlatan Cömert Varlık; 05 Eylül 2016 tarihi itibariyle düzenlenecek kampın ardından “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor”un Osmanlı dönemi, “Edirne Etabı”nın başlayacağını söyledi. Varlık; sadece Türkiye’deki tarihi eserler için değil; tüm dünyadaki kültür mirasları için de benzer dijital uygulamaları bu proje kapsamında geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Bergama 3 Boyutlu Ayağa Kalkan İlk Antik Kent Oldu!

Bilkom, “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” sosyal sorumluluk projesini ilk kez Türkiye’de, Bergama Belediyesi işbirliği ile Bergama Antik Kenti’nde, hayata geçirdi. Bergama’nın dört antik alanındaki yapıların (Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion) orijinal hallerini tablet bilgisayarlar veya akıllı telefonlar üzerinden 3 boyutlu ve 360 derece sanal olarak yerinde gezinme imkanı sunan proje, Bergama Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesine de katkı sağlamıştı.

Dünyada da bir ilk niteliği taşıyan“Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” projesi; ayağa kaldırılan antik kentin orijinal halini 360 derece ve 3 boyutlu olarak yerinde ya da iTunes’tan indirilecek özel aplikasyon ile bulunulan yerden gezebilme olanağı sunuyor. Proje, Türkiye pazarlama iletişimi sektörünün en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen “Felis Ödülleri”nden de iki ayrı birincilik kazanmıştı.

“Entegre Mobil Deneyimi” kategorisinde dünyanın en iyi ikinci projesi seçilen Bilkom’un “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor”un aplikasyonunu ücretsiz indirin!

Bilkom tarafından iPhone, iPad ve iPod için dizayn edilen “iVisit Anatolia”yı aşağıdaki adresten ücretsiz olarak indirebilirsiniz: