The 2019 International Business Awards®: Gold Stevie Award

Bilkom, bu yıl 16’ncısı düzenlenen ve dünyanın en başarılı kurumlarını ödüllendiren The Stevie Awards 2019 (Uluslararası İş Ödülleri) yarışmasında “Mobil Site ve Uygulama, İş Dünyası/Kamu” kategorisinde “Bilkom Sanal İş Yeri” uygulaması ile Altın Stevie Ödülü’ne layık görüldü. Bu yıl 74 ülkeden 4 binin üzerinde şirket ve kurumun katıldığı yarışmanın ödül töreni 19 Ekim’de Viyana’da gerçekleştirilecek.

“Bilkom Sanal İş Yeri” uygulaması, %70’i Y kuşağı olan Bilkom çalışanların ofisin fiziksel ortamına bağımlılıklarını azaltarak, daha özgür, sosyal ve yenilikçi bir iş hayatına kavuşmasını sağlamak ve şirketin operasyonel verimliliğini desteklemek amacıyla hayata geçirildi.

Dijitalleşmenin artmasıyla kağıt ve ofis malzemesi kullanımını azaltan Bilkom, öncelikle yazıcıları şifreli hale getirdi. İmzalanması gereken kurum içi evrakların çıkışının alınmaması için mobil imza sistemi geliştirildi. Ofis girişleri için kart kullanımı terk edildi ve yüz tanıma sistemine geçildi.

Hızı ve esnekliği bir üst noktaya taşımak amacıyla masa telefonlarını kaldırdı, evrakların tümünü dijital arşive taşıdı. İnsan kaynakları ve işe alım süreçlerini tamamen dijitalleştirildi. Cep telefonlarını ofisin kendisi haline getirmek amacıyla SAP mobil uygulaması devreye alındı. Fiori ve Quickbox uygulamaları ile anlık tüm satış ve dağıtım raporlara erişim imkanı sağlandı. Bilkom’a özel bir aplikasyon yazdırılarak, mobile aktarılan tüm uygulamalara cep telefonundaki tek bir ikon üzerinden ulaşılması sağlandı.  Şirket içi sohbet uygulaması ve acil durum butonu gibi özellikler de bu uygulama altında toplandı.

Bu yeni çalışma ortamı ile Bilkom’un çalışan bağlılığı skoru 2018 yılında yüzde 76,5, çalışanların memnuniyet oranı ise yüzde 81 oldu. Çalışan devir hızı ise yüzde 3 civarında gerçekleşti.